Organiczne nawozy do roślin

Naturalne nawozy i odzywki dla roślin są niezbędne do prawidłowego ich rozwoju. Organiczne i biodegradowalne nawozy roślinne mogą występować w postaci płynnej lub jako żel, a nawet proszek. Istotne w nawozach są ich składy. Im lepszy skład odzywki kwiatowej tym lepszy jej wzrost. Warto wiec czytać skald na opakowaniach z odzywek.

Nawóz z rogów bydlęcych

nawóz wióry rogoweMączka rogowa lub wióry rogowe to organiczny nawóz. Pozyskiwany z kopyt i rogów zwierząt hodowlanych na przykład byków. Jeśli chodzi o nawóz wióry rogowe są polecane do każdego rodzaju roślin. Nawóz można zmieszać z ziemią, torfem lub innym podłożem, w którym będzie rosła nasza roślina. Ten popularny nawóz organiczny zawiera bardzo dużą dawkę azotu, bo aż 14%. Pozostała reszta to cenne składnik odżywcze między innymi fosfor, potas oraz selen. Brakuje tych składników w glebie, a są niezbędne do pięknego i zdrowego wzrostu roślin w ogrodzie. Wióry rogowe świetnie odżywiają podłoże, spulchniają glebę i można nimi nawozić bez obaw o przenawożenie. Azot rozkłada się bardzo powoli dlatego odżywka starcza na bardzo długo. Można nimi podsypać każdą roślinę w naszym ogrodzie. Z pewnością wszystko będzie bardzo dobre się rozwijać dzięki tak cennym składnikom odżywczym. Cena za 1kg wiórów rogowych to koszt około 30-50 złotych. Odżywki organiczne są bezpieczne dla środowiska.

Nawozy organiczne są odpowiednie dla każdych roślin, krzewów i kwiatów. Jednym z najbardziej polecanych przez ogrodników nawozów naturalnych są wióry rogowe. Są to zmielone rogi i kopyta zwierząt hodowlanych. Bardzo dobry skald tych nawozów powoduje, że stosowane są nawet do bardzo wymagających kwietników, sadzonek drzewek owocowych itp. Można je nawet stosować do użyźniania gleby, która e przyszłości ma być podłożem dla roślin.